Początek Sezonu pod Szrenicą

Ruszył wyciąg na Szrenicę dla narciarzy i snowboardzistów. Ze względu na małą ilość śniegu działa tylko Puchatek. Śnieżynka jest ciągle dośnieżana. Inne trasy dostępne będą jak tylko pokrywa śnieżna będzie wystarczająca. Do tej pory spółka Sudety Lift obniżyła cenę karnetów o 25%.

Czytaj dalej
 • 0

Sudety Lift film promocyjny

Przedstawiamy film promocyjny, jaki przygotowała spółka Sudety Lift - operator wyciągów oraz nartostrad w rejonie góry Szrenica w Szklarskiej Porębie. 12 kilometrów tras z systemem dośnieżania, doskonale przygotowane nartostrady o zróżnicowanym poziomie trudności, sezon narciarski od grudnia do kwietnia i wiele więcej. Zapraszamy do oglądania.

https://youtu.be/RG6PKp7GM5A
Czytaj dalej
 • 0

Śnieżne Kotły

Śnieżne Kotły - Karkonosze

Położone w północnym zboczu głównego grzbietu Karkonoszy, pomiędzy Łabskim Szczytem a Wielkim Szyszakiem, dwa polodowcowe kotły z dobrze zachowanymi formami glacjalnymi. Rozdzielają się one skalną grzędą, a skalne ściany dochodzą nawet do 200m wyskości. Górna krawędź Dużego Kotła jest położona na wysokości 1490m n.p.m. ma 800m długości i 600m wysokości. Na dnie tego Kotła znajdują się dwa małe Śnieżne Stawki. Jest to najbogatsze zbiorowisko górskiej flory w całych Sudetach, dlatego całe Śnieżne Kotły stanowią ścisły rezerwat przyrody. Na górze znajduje się stacja przekaźnikowa RTV oraz punkt widokowy.

Czytaj dalej
 • 0

Chybotek

Chybotek - Szklarska Poręba

Jest to kilkumetrowa grupa skalna złożona z kilku granitowych bloków. Jedna z głównych atrakcji Szklarskiej Poręby. Zwany także, ze względu na swój kształt, Misą Cukru. Najwyżej położony głaz o średnicy około 4m wsparty jest w 2 miejscach daje się łatwo rozkołysać. Z tą skałą związane są liczne walońskie legendy i według starodawnych opowieści zamykała ona wejście do podziemnego skarbca.

Czytaj dalej
 • 0

Złoty Widok

Złoty Widok - Szklarska Poręba

Jest to duży i stromy próg skalny nad doliną rzeki Kamiennej o wysokości 20m. Rozpościera się stamtąd piękny widok na Karkonosze od Szrenicy po Śnieżkę. Jesienią widok jest naprawdę złoty, ze względu na kolory liści drzew obrastających zbocza. W pobliżu przebiega szlak prowadzący także przez grób Karkonosza oraz Chybotek, miejsca o których powstało wiele legend.

Czytaj dalej
 • 0

Stara Chata Walońska

Stara Chata Walońska - Szklarska Poręba

Siedziba Walończyków - poszukiwaczy skarbów gór z XV - XX w. udostępniana po telefonicznym uzgodnieniu. Oferta dla grup zorganizowanych. ul. Kołłątaja 12, tel. 075 717 29 56

Czytaj dalej
 • 0

Krucze Skały

Krucze Skały - Szklarska Poręba

Grupa skalna, którą tworzą dwie potężne baszty granitowe o wysokości 30m. Znajdują się na prawym brzegu rzeki Kamiennej na wysokości 718m n.p.m. Są doskonałym punktem widokowym na Góry Izerskie, część miasta oraz Dolinę Kamiennej. Na Kruczych Skałach funkcjonuje ośrodek sportów ekstremalnych - Szkoła Górska Quasar gdzie pod okiem instruktora można uprawiać wspinaczkę skałkową, zjechać tyrolką, skoczyć na wahadle czy przejść nad przepaścią po moście linowym.

Czytaj dalej
 • 0

Wodospad Kamieńczyka

Wodospad Kamieńczyka - Szklarska Poręba

Wodospad Kamieńczyka (Zackenfall) to obowiązkowy punkt programu każdego turysty odwiedzającego Szklarską Porębę. Próg położony na wysokości około 840m. Jest najwyższym wodospadem polskich Karkonoszy liczącym 27 metrów. Spada trójstopniową kaskadą do wąwozu Kamieńczyka. Za środkową kaskadą znajduje się Złota Jama pogłębiona prawdopodobnie przez Walończyków, którzy poszukiwali złota na tych terenach. Pod wodospadem woda wytworzyła dość duży kocioł eworsyjny. Do wąwozu prowadzą schody pozwalające na zejście pod sam wodospad. Nad wąwozem znajduje się schronisko „Kamieńczyk” oraz czerwony szlak na Halę Szrenicką.

Czytaj dalej
 • 0

Wodospad Szklarki

Wodospad Szklarki - Szklarska Poręba

Wodospad Szklarki (Kochelfall) to malowniczy wodospad położony na wysokości 520m. w wąwozie rzeki Szklarka. Ma on 13,3 metra wysokości i spada szerokim strumieniem zwężającym się w dół. W łożysku potoku znajdują się kotły eworsyjne. Wodospad znajduje się w rezerwacie ścisłym będącym enklawą KPN. Pierwsze wzmianki o wodospadzie pochodzą z okresu średniowiecza. W drugiej połowie XVIIIw. Właściciel witrolejni w Szklarskiej Porębie dolnej zbudował specjalną ścieżkę wzdłuż prawego brzegu Kamiennej. Ścieżka służy do dziś. W 1868 przy wodospadzie wzniesiono schronisko „Kochanówka”. Obok wodospadu prowadzi niebieski szlak z Piechowic do schroniska Pod Łabskim Szczytem oraz czarny szlak okrężny wokół Szklarskiej Poręby.

Czytaj dalej
 • 0

Zakręt Śmierci

Zakręt Śmierci - Szklarska Poręba

Znajduje się na Drodze Sudeckiej pomiędzy Szklarską Porębą a Świeradowem Zdrój. Jest to bardzo ostry i niebezpieczny zakręt, którego łuk zatacza prawie 180 stopni. Jest położony w Górach Izerskich na wysokości 775m n.p.m. Swoją nazwę zawdzięcza licznym wypadkom samochodowym spowodowanym przez niezachowujących należytej ostrożności kierowców. Nad zakrętem znajdują się skałki, z których rozciąga się widok na panoramę Karkonoszy. Poniżej Zakrętu Śmierci przy szlaku na Zbójeckie Skały znajdują się sztolnie starej kopalni pirytu z XVII w.

Czytaj dalej
 • 0

Leśna Huta

Huta Szkła - Szklarska Poręba

Mała huta szkła położona przy szlaku na Wodospad Szklarki ul. Kołłątaja 2. Pokaz ręcznej produkcji szkła. Czynna codziennie w godzinach: 10:00-18:00 Termin zwiedzania najlepiej ustalić telefonicznie. tel. 75 717 23 03

Czytaj dalej
 • 0

Szrenica

Szrenica (1362 m n.p.m.) szczyt w Głównym Grzbiecie Karkonoszy górujący nad Szklarską Porębą. Na szczycie znajduje się schronisko turystyczne Szrenica. Chociaż jest to niewysoka góra, jednak warunki klimatyczne panujące tutaj przypominają Alpy na wysokości 2000m n.p.m. Szczyt góry pokryty jest granitowym gołoborzem obrośniętym kosodrzewiną, przez co jest rewelacyjnym punktem widokowym zarówno na Kotlinę Jeleniogórską, Góry Izerskie jak i Czeskie Karkonosze. Na Szrenicy utworzyły się liczne grupy skalne np. Końskie Łby, Trzy Świnki, Twarożnik. Na Szrenicy znajduje się infrastruktura wyciągów zarówno krzesełkowych jak i orczykowych oraz 20 km nartostrad, w tym najdłuższa (4444m) nartostrada Lolobrygida. Jest to idealne miejsce do uprawiania białego szaleństwa.

Czytaj dalej
 • 0

Wysoki Kamień

Wysoki Kamień - Góry Izerskie

Szczyt położony w Wysokim Grzbiecie Gór Izerskich, górujący nad Szklarską Porębą od zachodniej strony. Na górze znajduje się mały sklepik, bufet (trwa budowa nowego schroniska) oraz skałki, z których rozciąga się piękny widok na Karkonosze, Rudawy Janowickie, Góry i Pogórze Izerskie, Góry i Pogórze Kaczawskie oraz Kotlinę Jeleniogórską. Teren ten w średniowieczu był intensywnie opisywany i eksploatowany przez Walończyków.

Czytaj dalej
 • 0