Turystyka

szlaki piesze Szklarska Poręba

Szklarska Poręba jest położona między Karkonoszami i Górami Izerskimi, dzięki temu jest to doskonałe miejsce do górskich wędrówek. W mieście i okolicy znajduje się kilkaset kilometrów pieszych szlaków turystycznych. Na turystów czekają piękne widoki, niecodzienne grupy skalne, bajkowe wodospady i punkty widokowe, z których rozpościera się panorama sięgająca nawet 100 km.

turystyka Szklarska Poręba

Na górującą nad miastem Szrenicę można wjechać dwu etapowym wyciągiem krzesełkowym wprost do Karkonoskiego Parku Narodowego. Tuż obok ciągnie się „Droga Przyjaźni”, która oddziela polską i czeską część Karkonoszy. Tą najbardziej malowniczą trasą dojdziemy aż do Karpacza, mijając po drodze najwyższe szczyty, punkty widokowe i schroniska górskie.

Góry Izerskie Szklarska Poręba

Po drugiej stronie rzeki Kamiennej rozpościerają się łagodniejsze Góry Izerskie. Jest to doskonała alternatywa dla mniej wprawnych turystów, która przypadnie także do gustu entuzjastom rowerowych wycieczek. Na uwagę zasługuje Wysoki Kamień, z którego rozpościera się spektakularny widok na całe miasto i zachodnią część Karkonoszy.

Oprócz szlaków wytyczonych przez PTTK, znajdują się tu tematyczne trasy jak Szlak Ducha Gór, który jest jednocześnie grą terenową, Szlak Waloński, Duża Sztaudyngerowska Trasa Turystyczna, czy Ścieżki Dydaktyczne Karkonoskiego Parku Narodowego.